BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
TCU Battle at the Beach
Tweet
Tournament Status: Complete
Women
Nov. 1 to Nov. 3, 2019
3 Rounds
Hosted by TCU @ San Jose Del Cabo, Mexico, AL
Winning Team:
Ole Miss
Medalist:
Julia Johnson
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Round 3
Course
Stats
Tee Times for Round 3
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
Pos
ition
4
22. 7:15 am (18a)
Greta Bruner
IND
/
TCU
Macy Somoskey
IND
/
Ole Miss
Alyson Bean
IND
/
Denver
Andrea Lignell
IND
/
Ole Miss
21. 7:15 am (18b)
Chiara Tamburlini
IND
/
Ole Miss
Jadan Gonzalez
IND
/
San Jose State
Hannah Thiele
IND
/
Nebraska
20. 7:15 am (17)
Haley Vargas
/
Kansas State
Sarah Overton
/
Iowa
Cailyn Henderson
/
Indianapolis
Shelly Chen
/
UAB
19. 7:15 am (16)
Briony Bayles
/
Kansas State
Dana Lerner
/
Iowa
Katelyn Skinner
/
Indianapolis
Kenna Hughes
/
UAB
18. 7:15 am (15)
Reid Isaac
/
Kansas State
Manuela Lizarazu
/
Iowa
Hunter Nugent
/
Indianapolis
Caroline Waldrop
/
UAB
17. 7:15 am (14a)
Chloe Weir
/
Kansas State
Lea Zeitler
/
Iowa
Anna Kramer
/
Indianapolis
Chiara Vikkula
/
UAB
16. 7:15 am (14b)
Niamh McSherry
/
Kansas State
Jacque Galloway
/
Iowa
Pilar Echeverria
/
Indianapolis
Tia Teiniketo
/
UAB
15. 7:15 am (13)
Morgan Baxendale
/
Vanderbilt
Alison Armstrong
/
Denver
Haley Thiele
/
Nebraska
Julia Bower
/
Missouri
14. 7:15 am (12)
Virginia Green
/
Vanderbilt
Anna Zanusso
/
Denver
Kirsten Baete
/
Nebraska
Bri Bolden
/
Missouri
13. 7:15 am (11)
Abbey Carlson
/
Vanderbilt
Erika Danielsson
/
Denver
Leah Herzog
/
Nebraska
Sophia Yoemans
/
Missouri
12. 7:15 am (10)
Auston Kim
/
Vanderbilt
Anna Krekling
/
Denver
Megan Whittaker
/
Nebraska
Noelle zoe Beijer
/
Missouri
11. 7:15 am (9)
Louise Yu
/
Vanderbilt
Mary Weinstein
/
Denver
Kate Smith
/
Nebraska
Cherise Otter
/
Missouri
10. 7:15 am (8a)
Louisa Brunt
/
Texas Tech
Charlotte Alran
/
Augusta
Natasha Andrea Oon
/
San Jose State
Ava Schwienteck
/
Texas A&M
9. 7:15 am (8b)
Cecilie Nielsen
/
Texas Tech
Napabhach Boon-In
/
Augusta
Kajsa Arwefjall
/
San Jose State
Amber Park
/
Texas A&M
8. 7:15 am (7)
Amy Taylor
/
Texas Tech
Teresa Diez Moliner
/
Augusta
Antonia Malate
/
San Jose State
Brooke Tyree
/
Texas A&M
7. 7:15 am (6)
Gala Dumez
/
Texas Tech
Linda Lundqvist
/
Augusta
Ysabel Tran
/
San Jose State
Blanca Fernandez-Garcia Poggio
/
Texas A&M
6. 7:15 am (5a)
Sofia Garcia
/
Texas Tech
Maria Villanueva Aperribay
/
Augusta
Maddie White
/
San Jose State
Courtney Dow
/
Texas A&M
5. 7:15 am (5b)
Pi-Lillebi Hermansson
/
Ole Miss
Alden Wallace
/
LSU
Becca DiNunzio
/
Virginia Tech
Valeria Pacheco
/
TCU
4. 7:15 am (4)
Ellen Hutchinson-Kay
/
Ole Miss
Kendall Griffin
/
LSU
Keera Foocharoen
/
Virginia Tech
Grace Do
/
TCU
3. 7:15 am (3)
Kennedy Swann
/
Ole Miss
Presley Baggett
/
LSU
Jessica Spicer
/
Virginia Tech
Trinity King
/
TCU
2. 7:15 am (2)
Conner Beth Ball
/
Ole Miss
Ingrid Lindblad
/
LSU
Alyssa Montgomery
/
Virginia Tech
Sabrina Iqbal
/
TCU
1. 7:15 am (1)
Julia Johnson
/
Ole Miss
Latanna Stone
/
LSU
Emily Mahar
/
Virginia Tech
Jennie Park
/
TCU