BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
TCU Battle at the Beach
Tweet
Tournament Status: Complete
Women
Nov. 1 to Nov. 3, 2019
3 Rounds
Hosted by TCU @ San Jose Del Cabo, Mexico, AL
Winning Team:
Ole Miss
Medalist:
Julia Johnson
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Round 3
Course
Stats
Tee Times for Round 2
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
Pos
ition
4
22. 8:30 am (18a)
Alyson Bean
IND
/
Denver
Chiara Tamburlini
IND
/
Ole Miss
Jadan Gonzalez
IND
/
San Jose State
21. 8:30 am (18b)
Greta Bruner
IND
/
TCU
Macy Somoskey
IND
/
Ole Miss
Hannah Thiele
IND
/
Nebraska
Andrea Lignell
IND
/
Ole Miss
20. 8:30 am (17)
Haley Vargas
/
Kansas State
Katelyn Skinner
/
Indianapolis
Sarah Overton
/
Iowa
Shelly Chen
/
UAB
19. 8:30 am (16)
Briony Bayles
/
Kansas State
Cailyn Henderson
/
Indianapolis
Dana Lerner
/
Iowa
Kenna Hughes
/
UAB
18. 8:30 am (15)
Reid Isaac
/
Kansas State
Anna Kramer
/
Indianapolis
Manuela Lizarazu
/
Iowa
Caroline Waldrop
/
UAB
17. 8:30 am (14a)
Niamh McSherry
/
Kansas State
Hunter Nugent
/
Indianapolis
Jacque Galloway
/
Iowa
Chiara Vikkula
/
UAB
16. 8:30 am (14b)
Chloe Weir
/
Kansas State
Pilar Echeverria
/
Indianapolis
Lea Zeitler
/
Iowa
Tia Teiniketo
/
UAB
15. 8:30 am (13)
Louisa Brunt
/
Texas Tech
Napabhach Boon-In
/
Augusta
Julia Bower
/
Missouri
Haley Thiele
/
Nebraska
14. 8:30 am (12)
Amy Taylor
/
Texas Tech
Charlotte Alran
/
Augusta
Bri Bolden
/
Missouri
Kirsten Baete
/
Nebraska
13. 8:30 am (11)
Cecilie Nielsen
/
Texas Tech
Linda Lundqvist
/
Augusta
Sophia Yoemans
/
Missouri
Megan Whittaker
/
Nebraska
12. 8:30 am (10)
Gala Dumez
/
Texas Tech
Maria Villanueva Aperribay
/
Augusta
Cherise Otter
/
Missouri
Leah Herzog
/
Nebraska
11. 8:30 am (9)
Sofia Garcia
/
Texas Tech
Teresa Diez Moliner
/
Augusta
Noelle zoe Beijer
/
Missouri
Kate Smith
/
Nebraska
10. 8:30 am (8a)
Natasha Andrea Oon
/
San Jose State
Becca DiNunzio
/
Virginia Tech
Ellen Hutchinson-Kay
/
Ole Miss
Alison Armstrong
/
Denver
9. 8:30 am (8b)
Kajsa Arwefjall
/
San Jose State
Keera Foocharoen
/
Virginia Tech
Pi-Lillebi Hermansson
/
Ole Miss
Erika Danielsson
/
Denver
8. 8:30 am (7)
Maddie White
/
San Jose State
Jessica Spicer
/
Virginia Tech
Kennedy Swann
/
Ole Miss
Anna Zanusso
/
Denver
7. 8:30 am (6)
Antonia Malate
/
San Jose State
Alyssa Montgomery
/
Virginia Tech
Conner Beth Ball
/
Ole Miss
Anna Krekling
/
Denver
6. 8:30 am (5a)
Ysabel Tran
/
San Jose State
Emily Mahar
/
Virginia Tech
Julia Johnson
/
Ole Miss
Mary Weinstein
/
Denver
5. 8:30 am (5b)
Kendall Griffin
/
LSU
Ava Schwienteck
/
Texas A&M
Morgan Baxendale
/
Vanderbilt
Grace Do
/
TCU
4. 8:30 am (4)
Alden Wallace
/
LSU
Amber Park
/
Texas A&M
Virginia Green
/
Vanderbilt
Valeria Pacheco
/
TCU
3. 8:30 am (3)
Presley Baggett
/
LSU
Brooke Tyree
/
Texas A&M
Abbey Carlson
/
Vanderbilt
Sabrina Iqbal
/
TCU
2. 8:30 am (2)
Latanna Stone
/
LSU
Courtney Dow
/
Texas A&M
Auston Kim
/
Vanderbilt
Trinity King
/
TCU
1. 8:30 am (1)
Ingrid Lindblad
/
LSU
Blanca Fernandez-Garcia Poggio
/
Texas A&M
Louise Yu
/
Vanderbilt
Jennie Park
/
TCU