BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
Memphis Intercollegiate
Tweet
Tournament Status: Complete
Men
Sept. 15 to Sept. 16, 2014
3 Rounds
Hosted by University of Memphis @ Memphis, TN
Winning Team:
La. Tech
Medalist:
Ben Wood
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Round 3
Course
Stats
Tee Times for Round 3
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
1. 8:30 am (1)
Oswin Schlenkrich
/
Ark. St.
Vasili Kartos
/
Southern Miss
Taylor Thompson
/
WKU
2. 8:40 am (1)
Seth Garner
/
Ark. St.
Hayes Weathersby
/
Southern Miss
Trey Aguirre
/
WKU
3. 8:50 am (1)
Matthew Loiacano
/
Ark. St.
Casey Fernandez
/
Southern Miss
Brandon Beckham
/
WKU
4. 9:00 am (1)
Petter Salqvist
/
Ark. St.
Ryan Argotsinger
/
Southern Miss
Colin Frizzell
/
WKU
5. 9:10 am (1)
Tanner Napier
/
Ark. St.
Drew Kirby
/
Southern Miss
Cameron Beal
/
WKU
6. 9:20 am (1)
Kevin Lee
/
Memphis
Brandon Newton
/
La. Tech
Austin Rose
/
Mississippi St
7. 9:30 am (1)
Florian Loutre
/
Memphis
John Lewis
/
La. Tech
Jackson Dick
/
Mississippi St
8. 9:40 am (1)
Cory Gaylord
/
Memphis
Chuck Spears
/
La. Tech
Tim Walker
/
Mississippi St
9. 9:50 am (1)
John Luke Tyner
/
Memphis
Ben Robinson
/
La. Tech
Taylor Bibbs
/
Mississippi St
10. 10:00 am (1)
Eithel McGowen
/
Memphis
Victor Lange
/
La. Tech
Ben Wood
/
Mississippi St
11. 8:00 am (10)
Thomas Shindler
/
Toledo
Trent Jones
IND
/
Ark. St.
Linus Yip
IND
/
UALR
12. 8:10 am (10)
Bobby Thomas
/
Toledo
Ben Pearson
IND
/
Memphis
Patrick McDonald
IND
/
Memphis
13. 8:20 am (10)
Otto Black
/
Toledo
Scot Sapp
IND
/
Cincinnati
Sydney Chung
IND
/
Lipscomb
14. 8:30 am (10)
Stephen Watts
/
Toledo
Connor Slane
IND
/
MTSU
Thomas Perrot
IND
/
Memphis
15. 8:40 am (10)
Chris Selfridge
/
Toledo
Fletcher Johnson
IND
/
Mississippi St
Tyler Peggs
IND
/
Southern Miss
16. 8:50 am (10)
Baxter Reeves
/
Cincinnati
Caston Roberts
/
Lipscomb
Brett Patterson
/
MTSU
17. 9:00 am (10)
Jared O'Kelley
/
Cincinnati
Dowling Armstrong
Connor Smith
/
MTSU
18. 9:10 am (10)
Jared Howard
/
Cincinnati
Mikey Feher
/
Lipscomb
Drake Duncan
/
MTSU
19. 9:20 am (10)
John Michael O'Toole
/
Cincinnati
Stoney Crouch
/
Lipscomb
Hoyeong Kim
/
MTSU
20. 9:30 am (10)
Davis Baxter
/
Cincinnati
Dawson Armstrong
/
Lipscomb
Payne Denman
/
MTSU
21. 9:40 am (10)
Bryan Grisard
/
Belmont University
Ross Davis
/
LA-Lafayette
Tyler Reynolds
/
UALR
22. 9:50 am (10)
Scott Barnhart
/
Belmont University
Fernando Cruz Valle
/
LA-Lafayette
Matias Calderon
/
UALR
23. 10:00 am (10)
Ted Moon
/
Belmont University
Thomas Strandemo
/
LA-Lafayette
Johann Voss
/
UALR
24. 10:10 am (10)
Noah Trenkler
/
Belmont University
Louis Kelly
/
LA-Lafayette
Beau Hanson
/
UALR
25. 10:20 am (10)
Ashton Van Horne
/
Belmont University
Haraldur Magnus
/
LA-Lafayette
Matt Samen-Curtis
/
UALR