BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
Olympic College Men's Invitational at Apple Tree
Tweet
Tournament Status: Complete
Men
Oct. 22 to Oct. 23, 2017
2 Rounds
Hosted by Olympic College @ Yakima, WA
Winning Team:
Bellevue
Medalist:
Jake Larson
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Course
Stats
Tee Times for Round 1
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
Pos
ition
4
27. 11:00 am (9a)
Casey Spencer
/
SW Oregon
Kyle Guthrie
/
Grays Harbor
26. 11:00 am (9b)
Jeremy Haenny
IND
/
Green River
Brent Spencer
/
SW Oregon
Sean Dunn
/
Grays Harbor
25. 11:00 am (8a)
Damon Temanson
/
Olympic
Drew Schwarz
/
SW Oregon
Maguire Cavanaugh
/
Grays Harbor
24. 11:00 am (8b)
Andy Renne
/
Olympic
Joel Snyder
/
SW Oregon
Dylan Christoffer
/
Grays Harbor
23. 11:00 am (7a)
Andrew Nelson
/
Olympic
Kobie Lockwood
/
SW Oregon
Justin Cox
/
Grays Harbor
22. 11:00 am (7b)
Kjell Knapp
/
Olympic
Gerry Snyder
/
SW Oregon
Joe Blaser
/
Grays Harbor
21. 11:00 am (6a)
Mitch Factor
/
Skagit Valley College
Matt Russell
/
Green River
Braxton Stewart
/
North Idaho CC
20. 11:00 am (6b)
Jake Silva
/
Skagit Valley College
Rocky Brobio
/
Green River
Jesse Henderson
/
North Idaho CC
19. 11:00 am (5a)
Keenan Souve
/
Skagit Valley College
Jacob Ellison
/
Green River
Todd Henderson
/
North Idaho CC
18. 11:00 am (5b)
Brett Ball
/
Skagit Valley College
Zachary Ng
/
Green River
Sean Langham
/
North Idaho CC
17. 11:00 am (4a)
Austin Faux
/
Skagit Valley College
Jack Roth
/
Green River
Ben Harvey
/
North Idaho CC
16. 11:00 am (4b)
Jonny Larson
/
Skagit Valley College
Justin Peterson
/
Green River
Brady Nelson
/
North Idaho CC
15. 11:00 am (3a)
AJ Montes
IND
/
Green River
Dylan Young
/
Spokane
Matt O'Brien
/
Bellevue
14. 11:00 am (3b)
James Bisiar
IND
/
Green River
Will Alexander
/
Spokane
Max Wing
/
Bellevue
13. 11:00 am (2a)
Mason Buchert
/
Columbia Basin
Carson Young
/
Spokane
Connor Stephens
/
Bellevue
12. 11:00 am (2b)
Pavin Combs
/
Columbia Basin
Chase Mitchell
/
Spokane
Kevin Simmons
/
Bellevue
11. 11:00 am (1a)
Nick Yamauchi
/
Columbia Basin
Chance Mosely
/
Spokane
TJ Wurtz
/
Bellevue
10. 11:00 am (1b)
Christian Maddox
/
Columbia Basin
Jake Larson
/
Spokane
Curtis Kolterman
/
Bellevue