BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
2020 Battle at Hilton Head
Tweet
Tournament Status: Complete
Men
Feb. 24 to Feb. 25, 2020
3 Rounds
Hosted by Lincoln Memorial University @ Hilton Head, SC
Winning Team:
LMU
Medalist:
Dan Bradbury
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Round 3
Course
Stats
Tee Times for Round 2
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
20. 1:30 pm (14)
Grant Kinlaw
/
USC Sumter
Zane Potter
/
LMU - B Team
19. 1:30 pm (13a)
Brandon Griffin
/
USC Sumter
Oliver Handley
/
LMU - B Team
18. 1:30 pm (13b)
Bradley Coulter
/
USC Sumter
Brady Davis
/
LMU - B Team
17. 1:30 pm (12)
Andrew Griffin
/
USC Sumter
Sam Stedman
/
LMU - B Team
16. 1:30 pm (11)
Rylee Gouff
/
USC Sumter
Harry Watkins
/
LMU - B Team
15. 1:30 pm (10a)
Zach Harvey
/
Fairmont State
Justin Gadson
/
Fayetteville State
14. 1:30 pm (10b)
John Logan Taylor
/
Fairmont State
Brandon Jones
/
Fayetteville State
13. 1:30 pm (9)
Matthew Barrish
/
Fairmont State
Andrew Moon
/
Fayetteville State
12. 1:30 pm (8a)
Marco Oliverio
/
Fairmont State
Zack Martin
/
Fayetteville State
11. 1:30 pm (8b)
Ben Knight
/
Fairmont State
Logan Sessoms
/
Fayetteville State
Tanner Bryant
IND
/
USC Sumter
10. 1:30 pm (7)
Justin Poole
/
Barton Bulldogs
Zacg Huebner
/
SWU
Tyler Reese
/
Embry-Riddle - FL
9. 1:30 pm (6a)
Logan Zimarino
/
Barton Bulldogs
Carter Rains
/
SWU
Beau Coenraad
/
Embry-Riddle - FL
8. 1:30 pm (6b)
Nikolaj Dahl
/
Barton Bulldogs
Thomas Nielsen
/
SWU
Georgios Pachiadakis
/
Embry-Riddle - FL
7. 1:30 pm (5)
Harrison Wierse
/
Barton Bulldogs
Jackson Whitfield
/
SWU
John Triplett
/
Embry-Riddle - FL
6. 1:30 pm (4)
Bryson Boyette
/
Barton Bulldogs
Eric Shea
/
SWU
Ian Aldarondo
/
Embry-Riddle - FL
5. 1:30 pm (3a)
Erik Fogel
/
LMU
Gonzalo Chaves
/
Rogers State
Liam Waldron
/
Len.-Rhyne
4. 1:30 pm (3b)
Dillon West
/
LMU
Aidan Gavey
/
Rogers State
Jack Alward
/
Len.-Rhyne
3. 1:30 pm (2)
Harry Boyle
/
LMU
Edwin Blomander
/
Rogers State
Georg Hartmann
/
Len.-Rhyne
2. 1:30 pm (1a)
Luke Harries
/
LMU
Luke Palmowski
/
Rogers State
Cole Sutherland
/
Len.-Rhyne
1. 1:30 pm (1b)
Dan Bradbury
/
LMU
Nicolas Horder
/
Rogers State
Matthew Raybould
/
Len.-Rhyne