BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
2014 Donald Ross Intercollegiate
Tweet
Tournament Status: Complete
Men
Oct. 13 to Oct. 14, 2014
2 Rounds
Hosted by Appalachian State University @ Morganton, NC
Winning Team:
Jacksonville
Medalist:
Franck Medale
Last Round Cancelled
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Course
Stats
Tee Times for Round 2
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
22. 2:00 pm (18)
James Jessop
IND
/
Saint Leo
Nick Kroustalis
/
Sandhills CC
Ryan Jahn
IND
/
Jacksonville
21. 2:00 pm (17)
Craig Stephen
IND
/
Brevard
Cody Roberts
/
Sandhills CC
20. 2:00 pm (16a)
Sebastian Strehl
/
Brevard
Austin Scarboro
/
Sandhills CC
Pureun Kim
IND
/
High Point
19. 2:00 pm (16b)
Trym Falch
/
Brevard
Ediz Kemaloglu
/
Sandhills CC
Alex Thompson
IND
/
High Point
18. 2:00 pm (15)
Luis Vega
/
Brevard
Dustin Abele
IND
/
Appalachian State
Jackson Spires
/
East Carolina
17. 2:00 pm (14)
Oskar Lundgren
/
Brevard
Dillon Wilson
IND
/
Appalachian State
Stephen Lavenets
/
East Carolina
16. 2:00 pm (13)
Alejandro Montanes
/
Brevard
Eric Eberspeaker
IND
/
Appalachian State
Josh Chandler
/
East Carolina
15. 2:00 pm (12)
Blake Carter
/
Longwood
Thomas Mehrhof
/
Presbyterian
Casey Bannon
/
Saint Leo
14. 2:00 pm (11)
Jason Schumacher
/
Longwood
Hayden Ploeger
/
Presbyterian
Liam Ainsworth
/
Saint Leo
13. 2:00 pm (10a)
Nick Contini
/
Longwood
Sam Jackson
/
Presbyterian
Riley Goss
/
Saint Leo
12. 2:00 pm (10b)
Clayton Forren
/
Longwood
Davis Parker
/
Presbyterian
Joey Savoie
/
Saint Leo
11. 2:00 pm (9)
Alex O'Dell
/
Longwood
Park Brady
/
Presbyterian
Ryan Gendron
/
Saint Leo
10. 2:00 pm (8)
Jake Kennedy
/
Gardner-Webb
Alex Hefner
/
High Point
Raul Pereda
/
Jacksonville
9. 2:00 pm (7)
Chris Jones
/
Gardner-Webb
AJ Hopkins
/
High Point
Brett McKinnon
/
Jacksonville
8. 2:00 pm (6)
Vincent Blanchette
/
Gardner-Webb
LJ Georgetti
/
High Point
Connor Salanger
/
Jacksonville
7. 2:00 pm (5)
Clement Kurniawan
/
Gardner-Webb
Emile Menard
/
High Point
Franck Medale
/
Jacksonville
6. 2:00 pm (4a)
Matthew Yelverton
/
Gardner-Webb
Jack Sides
/
High Point
Colin Monagle
/
Jacksonville
5. 2:00 pm (4b)
Patrick Moriarty
/
Appalachian State
Brett Wilson
/
Grand Canyon
Andrew Novak
/
Wofford
4. 2:00 pm (3)
Andrew Furr
/
Appalachian State
Hayden Webb
/
Grand Canyon
Brannan Hudson
/
Wofford
3. 2:00 pm (2)
Lee Mitchell
/
Appalachian State
Billy Comeaux
/
Grand Canyon
Cory Taylor
/
Wofford
2. 2:00 pm (1a)
Caleb Keck
/
Appalachian State
Mariano Rossi
/
Grand Canyon
Evan Grenus
/
Wofford
1. 2:00 pm (1b)
Chance Watson
/
Appalachian State
Alex Kline
/
Grand Canyon
Jeremy Grab
/
Wofford