BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
Ron Moore Women's Intercollegiate
Tweet
Tournament Status: Complete
Women
Oct. 5 to Oct. 7, 2018
3 Rounds
Hosted by University of Denver @ Highlands Ranch, CO
Winning Team:
Colorado State
Medalist:
Ellen Secor
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Round 3
Course
Stats
Tee Times for Round 3
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
30. 9:00 am (18a)
Kirsten Baete
/
Nebraska
Cameron March
IND
/
Washington State
Aristelle Acuff
IND
/
Kansas
29. 9:00 am (18b)
Hannah Thiele
/
Nebraska
Grace Frazier
IND
/
University of Idaho
Noor Ahmed
IND
/
Nebraska
28. 9:00 am (17)
Haley Thiele
/
Nebraska
Anni Heck
IND
/
Denver
Michelle Nguyen
IND
/
Wyoming
27. 9:00 am (16)
Vanessa Bouvet
/
Nebraska
Trussy Li
IND
/
Denver
Hanna Atkins
IND
/
Northern Colorado
26. 9:00 am (15a)
Kate Smith
/
Nebraska
Camille Enright
IND
/
Denver
Sydney Smith
IND
/
Colorado State
25. 9:00 am (15b)
Vicky Tsai
/
University of Idaho
Mallory Muehlbauer
/
Cal Poly
Audrey Paradis
/
Central Arkansas
24. 9:00 am (14)
Eddie Hsu
/
University of Idaho
Sienna Scibird
/
Cal Poly
Karley Whittington
/
Central Arkansas
23. 9:00 am (13a)
Valeria Patino
/
University of Idaho
Tiffany Cha
/
Cal Poly
Elin Kumlin
/
Central Arkansas
22. 9:00 am (13b)
Michelle Kim
/
University of Idaho
Vanessa Wang
/
Cal Poly
Emma Svensson
/
Central Arkansas
21. 9:00 am (12a)
Sophie Hausmann
/
University of Idaho
Elizabeth Scholtes
/
Cal Poly
Tania Nunez
/
Central Arkansas
20. 9:00 am (12b)
Kate Lillie
/
Minnesota
Jenna Chun
/
Northern Colorado
Katia Mexsen
/
UTSA
19. 9:00 am (11a)
Karen Zhang
/
Minnesota
Morgan Sahm
/
Northern Colorado
Hannah Holzmann
/
UTSA
18. 9:00 am (11b)
Joanne Free
/
Minnesota
Marisa Hisaki
/
Northern Colorado
Julie Houston
/
UTSA
17. 9:00 am (10a)
Grace Kellar
/
Minnesota
Nicole Polivchak
/
Northern Colorado
Ana Gonzalez
/
UTSA
16. 9:00 am (10b)
Muyu Wu
/
Minnesota
Beah Cruz
/
Northern Colorado
Madison Kidd
/
UTSA
15. 9:00 am (9a)
Samantha Hui
/
Wyoming
Elodie Bridenne
/
Washington State
Kaitlin Collom
/
Nevada
14. 9:00 am (9b)
Caitlyn Skavdahl
/
Wyoming
Emily Baumgart
/
Washington State
Katy Rutherford
/
Nevada
13. 9:00 am (8a)
Megan Knadler
/
Wyoming
Madison Odiorne
/
Washington State
Jenny Krause
/
Nevada
12. 9:00 am (8b)
Sarah Hankins
/
Wyoming
Amy Chu
/
Washington State
Chaithra Katamneni
/
Nevada
11. 9:00 am (7a)
Erin Sargent
/
Wyoming
Marie Lund-Hansen
/
Washington State
Victoria Gailey
/
Nevada
10. 9:00 am (7b)
Martina Flori
/
Ole Miss
Maggie Cowart
/
Denver
Olivia Jackson
/
Tulsa
9. 9:00 am (6)
Julia Johnson
/
Ole Miss
Mary Weinstein
/
Denver
Johanna Samuelsson
/
Tulsa
8. 9:00 am (5)
Pi-Lillebi Hermansson
/
Ole Miss
Alison Armstrong
/
Denver
ShaeLee Scarberry
/
Tulsa
7. 9:00 am (4)
Conner Beth Ball
/
Ole Miss
Alyson Bean
/
Denver
Taylor Dobson
/
Tulsa
6. 9:00 am (3a)
Ellen Hutchinson-Kay
/
Ole Miss
Sophie Newlove
/
Denver
Lorena Tseng
/
Tulsa
5. 9:00 am (3b)
Haley Greb
/
Colorado State
Yoonhee Kim
/
UC Davis
Sera Tadokoro
/
Kansas
4. 9:00 am (2a)
Jessica Sloot
/
Colorado State
Hannah Sun
/
UC Davis
Phisitkhwan Pooratanaopa
/
Kansas
3. 9:00 am (2b)
Katrina Prendergast
/
Colorado State
Madison Wood
/
UC Davis
Chomchana Phuchanbanchob
/
Kansas
2. 9:00 am (1a)
Saga Traustadottir
/
Colorado State
Christine Danielsson
/
UC Davis
Ariadna Fonseca Diaz
/
Kansas
1. 9:00 am (1b)
Ellen Secor
/
Colorado State
Samantha Hutchison
/
UC Davis
Yi-Tsen Chou
/
Kansas