BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
Cleveland State Invitational
Tweet
Tournament Status: Complete
Men
Oct. 3 to Oct. 4, 2016
3 Rounds
Hosted by Cleveland State University @ Aurora, OH
Winning Team:
Kent State
Medalist:
Ian Holt
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Round 3
Course
Stats
Tee Times for Round 3
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
24. 9:00 am (18a)
Dan Ault
IND
/
Oakland
Patrick Gobran
IND
/
Longwood
Matthew Mcadoo
IND
/
Cleveland State
23. 9:00 am (18b)
Alec Velasco
IND
/
Wright State
Sameer Qader
IND
/
Longwood
Paul Minko
IND
/
Cleveland State
22. 9:00 am (17)
Blake Hale
IND
/
Wright State
Jacob Harrah
IND
/
Youngstown State
Eric Macrow
IND
/
Detroit
21. 9:00 am (16)
Evan Standohar
IND
/
Youngstown State
Bryce Gorrell
IND
/
Robert Morris
Walter Brinker
IND
/
Appalachian St
20. 9:00 am (15)
Spencer Lendzion
/
Detroit
Orion Yamat
/
Loyola-Chicago
Chase Parker
/
Kent State - B Team
19. 9:00 am (14a)
Scott Sparks
/
Detroit
Garret Buckley
/
Loyola-Chicago
Nick Montes
/
Kent State - B Team
18. 9:00 am (14b)
Devan Schulert
/
Detroit
Zach Hoskins
/
Loyola-Chicago
Tyler McHugh
/
Kent State - B Team
17. 9:00 am (13)
Zack Tenerowicz
/
Detroit
Justin LaFrance
/
Loyola-Chicago
Chris Doody
/
Kent State - B Team
16. 9:00 am (12)
Kyle Gaines
/
Detroit
Nick Bonema
/
Loyola-Chicago
Spencer Dobbs
/
Kent State - B Team
15. 9:00 am (11)
David Szymanski
/
Robert Morris
Chris Rossi
/
Wright State
Jason McQuown
/
Youngstown State
14. 9:00 am (10a)
Mike McMorrow
/
Robert Morris
Mitch Lehigh
/
Wright State
Thomas Lydic
/
Youngstown State
13. 9:00 am (10b)
Grant Schumaker
/
Robert Morris
Sam Meek
/
Wright State
Justin Hallapy
/
Youngstown State
12. 9:00 am (9a)
Max Palmer
/
Robert Morris
Austin Sipe
/
Wright State
Dominic Carano
/
Youngstown State
11. 9:00 am (9b)
Daniel Franco Saad
/
Robert Morris
Austin Schoonmaker
/
Wright State
Steven Sveda
/
Youngstown State
10. 9:00 am (8)
Connor Jones
/
Oakland
Jarrod Kasunick
/
Malone
Thomas Hodges
/
Appalachian St
9. 9:00 am (7)
Jacob Johnson
/
Oakland
Jacob English
/
Malone
Alex Burris
/
Appalachian St
8. 9:00 am (6)
Marc Norton
/
Oakland
Thomas Pressler
/
Malone
Tripp Summerlin
/
Appalachian St
7. 9:00 am (5a)
Jake Kneen
/
Oakland
Kyle Barnett
/
Malone
Chance Watson
/
Appalachian St
6. 9:00 am (5b)
Chris Handy
/
Oakland
Scotty Brown
/
Malone
Patrick Moriarty
/
Appalachian St
5. 9:00 am (4)
Josh Whalen
/
Kent State
Adam Szwed
/
Longwood
Blake Prince
/
Cleveland State
4. 9:00 am (3)
Bjarki Petursson
/
Kent State
Brandon Weaver
/
Longwood
Joey Krecic
/
Cleveland State
3. 9:00 am (2)
Gisli Sveinbergsson
/
Kent State
Jordan Boulton
/
Longwood
Nick Infanti
/
Cleveland State
2. 9:00 am (1a)
Ian Holt
/
Kent State
Teagan Stephenson
/
Longwood
Anton Krecic
/
Cleveland State
1. 9:00 am (1b)
Chase Johnson
/
Kent State
Nick Contini
/
Longwood
Patrick Luth
/
Cleveland State