BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
Olympic College Men's Invitational
Tweet
Tournament Status: Complete
Men
March 31 to April 1, 2016
2 Rounds
Hosted by Olympic College @ Bremerton, WA
Winning Team:
Fraser Valley
Medalist:
Jordan Lu
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Course
Stats
Tee Times for Round 1
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
Pos
ition
4
21. 1:00 pm (11a)
Kai Corpus
/
Columbia Basin
Garrett Neswick
/
Walla Walla
Nathan Nulliner
/
Bellevue
20. 1:00 pm (11b)
Cameron Hardiek
/
Columbia Basin
Zac Adams
/
Walla Walla
Brett Ball
/
Bellevue
19. 1:00 pm (10a)
Nick Dixon
/
Columbia Basin
Dillon George
/
Walla Walla
Isaac Hall
/
Bellevue
18. 1:00 pm (10b)
Zak Courson
/
Columbia Basin
Daniel Dolin
/
Walla Walla
Dexter Simonds
/
Bellevue
17. 1:00 pm (9a)
Quinton Parnell
/
Columbia Basin
Tucker Keyes
/
Walla Walla
Eddie Abellar
/
Bellevue
16. 1:00 pm (9b)
Eric Dahl
/
Columbia Basin
Lauri Malinen
/
Walla Walla
Brady Campbell
/
Bellevue
15. 1:00 pm (8a)
Tyler Franke
/
Southwestern Oregon
Harrison Clegg
/
Fraser Valley
Riley House
IND
/
Columbia Basin
14. 1:00 pm (8b)
Ryan Kelley
/
Southwestern Oregon
Nathan Bahnman
/
Fraser Valley
Jacob Hovde
/
Grays Harbor
13. 1:00 pm (7a)
Ethan DeVore
/
Southwestern Oregon
Kaleb Fisher
/
Fraser Valley
Nick Betrozoff
/
Grays Harbor
12. 1:00 pm (7b)
Steven Akerson
/
Southwestern Oregon
Connor McLellan
/
Fraser Valley
Deric Hawes
/
Grays Harbor
11. 1:00 pm (6a)
Chapin Pederson
/
Southwestern Oregon
Zach Olson
/
Fraser Valley
Grant Cation
/
Grays Harbor
10. 1:00 pm (6b)
Joash Farlow
/
Southwestern Oregon
Connor ODell
/
Fraser Valley
Daniel Stamper
/
Grays Harbor
9. 1:00 pm (5a)
Tanner Kovacevich
IND
/
Spokane
Matt Marrese
/
Washington
Daniel Campbell
/
Skagit Valley College
8. 1:00 pm (4a)
Connor Haynes
IND
/
Spokane
Spencer Weiss
/
Washington
Halen Davis
/
Skagit Valley College
7. 1:00 pm (4b)
Ryan Brown
IND
/
Spokane
Tyler Salsbury
/
Washington
Chase Anderson
/
Skagit Valley College
6. 1:00 pm (3a)
Kai Desmet
/
OC
Jake Verlin
/
Spokane
Anthony Guerrero
/
Skagit Valley College
5. 1:00 pm (3b)
Spencer Jacobson
/
OC
Derrick Phelps
/
Spokane
Tyler Pickard
/
Skagit Valley College
4. 1:00 pm (2a)
Kyle Larson
/
OC
Jordan Bass
/
Spokane
Tanner Lester
/
Skagit Valley College
3. 1:00 pm (2b)
Sam Malthesen
/
OC
Preston Roth
/
Spokane
Chris Babcock
/
Washington
2. 1:00 pm (1a)
Davis Gullikson
/
OC
Brandon Barnes
/
Spokane
Jordan Lu
/
Washington
1. 1:00 pm (1b)
Alex Aguilar
/
OC
Chandler Thomas
/
Spokane
Kevin Kwon
/
Washington