BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
JD Memorial
Tweet
Tournament Status: Complete
Men
Oct. 3 to Oct. 4, 2015
3 Rounds
Hosted by Martin Schiene @ Lemont, IL
Winning Team:
DePaul
Medalist:
Freddy Thomas
@DePaulgolf
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Round 3
Course
Stats
Tee Times for Round 1
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
24. 8:15 am (18a)
Aaron wirt
IND
/
Iowa
Jonathan Goldstein
IND
/
DePaul
Jeff Stemper
IND
/
Green Bay
23. 8:15 am (18b)
Sam Meuret
IND
/
Iowa
Kyle Vincze
IND
/
DePaul
Bennett Hutson
IND
/
Green Bay
22. 8:15 am (17)
Aaron DeNucci
IND
/
Iowa
Ronnie Griggs
IND
/
DePaul
Derek Fiestadt
IND
/
Green Bay
21. 8:15 am (16)
Ryan Dickson
IND
/
Cardinal Stritch
Austin Buente
IND
/
Lewis U.
Stephan Sorg
IND
/
MO-StLouis
20. 8:15 am (15)
Paul Edgar
/
Cardinal Stritch
Ryan Ballard
/
Lewis U.
19. 8:15 am (14)
Joaquin Diaz
/
Cardinal Stritch
Jack Korzon
/
Lewis U.
Brandon Skelding
/
Chicago State
18. 8:15 am (13)
Dylan MacQueen
/
Cardinal Stritch
Andrew Grant
/
Lewis U.
Austin Egbers
/
Chicago State
17. 8:15 am (12a)
Matt Chaisson
/
Cardinal Stritch
Alex Thode
/
Lewis U.
Drew Vannoy
/
Chicago State
16. 8:15 am (12b)
Antonio Maciel
/
Cardinal Stritch
Robert Dofflemyer
/
Lewis U.
Miles Bailey
/
Chicago State
15. 8:15 am (11)
Will Dreup
/
Eastern Illinois
Patrick Strickland
/
Point
Anthony Cope
/
MO-StLouis
14. 8:15 am (10a)
Ryan Hughes
/
Eastern Illinois
Maddux Lytle
/
Point
Jose Acevedo
/
MO-StLouis
13. 8:15 am (10b)
Daniel Hughes
/
Eastern Illinois
Connor Brown
/
Point
Markus Lindberg
/
MO-StLouis
12. 8:15 am (9)
Chuck Adare
/
Eastern Illinois
Joao Magalhaes
/
Point
Julien de Poyen
/
MO-StLouis
11. 8:15 am (8)
Alvaro Hernadez
/
Eastern Illinois
Francisco Oliveira
/
Point
Colby Yates
/
MO-StLouis
10. 8:15 am (7)
Erik Dege
/
New Orleans
Ben Mallow
/
North Dakota State
Ryan Reinke
/
Green Bay
9. 8:15 am (6a)
Homero de Toledo
/
New Orleans
Jack Lanou
/
North Dakota State
Jimmy Albright
/
Green Bay
8. 8:15 am (6b)
Greg Palmer
/
New Orleans
Jake Herdine
/
North Dakota State
Chapin Orr
/
Green Bay
7. 8:15 am (5)
Markus Krieger
/
New Orleans
Will Holmgren
/
North Dakota State
Joe Duchateau
/
Green Bay
6. 8:15 am (4a)
Sami Vanni
/
New Orleans
Nick Myhre
/
North Dakota State
Gene Kiela III
/
Green Bay
5. 8:15 am (4b)
Fredrik Eineren
/
DePaul
Tyler Sokolis
/
Saint Joseph's (PA)
Zach Smith
/
Florida Gulf Coast
4. 8:15 am (3)
James Lelliott
/
DePaul
Drew Taylor
/
Saint Joseph's (PA)
Anthony Quintessenza
/
Florida Gulf Coast
3. 8:15 am (2)
Adrian Halimi
/
DePaul
Brian Turley
/
Saint Joseph's (PA)
Jordan Miller
/
Florida Gulf Coast
2. 8:15 am (1a)
Freddy Thomas
/
DePaul
TJ Summers
/
Saint Joseph's (PA)
Austin Schultz
/
Florida Gulf Coast
1. 8:15 am (1b)
Jonathan Hewett
/
DePaul
TJ McNulty
/
Saint Joseph's (PA)
Jake Sherwin
/
Florida Gulf Coast