BirdieFire
Home
Events
Login
Support
College
Division I
Division II
Division III
NAIA
NJCAA
NWAC
High School
Live Scoring
Select State
Back to Live Events
2015 Joe Feaganes Marshall Invitational
Tweet
Tournament Status: Complete
Men
Sept. 14 to Sept. 15, 2015
3 Rounds
Hosted by Marshall University @ Huntington, WV
Winning Team:
Belmont University
Medalist:
Ashton Van Horne
Scoreb
oa
rd
Teams
Pairings
Round 1
Round 2
Round 3
Course
Stats
Tee Times for Round 1
"A" groups tee off first in Shotgun format
Tee Times
Pos
ition
1
Pos
ition
2
Pos
ition
3
Pos
ition
4
24. 8:30 am (18)
Max Rispler
IND
/
Bowling Green
Jared Brown
IND
/
Eastern Kentucky
Logan Lagodich
IND
/
Marshall University
Alec Heinen
IND
/
Wichita State
23. 8:30 am (17)
Will Evans
IND
/
Marshall University
Anton Krecic
IND
/
Cleveland State
Mark Reilly
IND
/
Richmond
Brad Burgess
IND
/
Ohio
22. 8:30 am (16a)
Ryan Flick
IND
/
Dayton
Mason Short
IND
/
West Virginia
Mitch Lehigh
IND
/
Wright State
Justin Hallapy
IND
/
Youngstown State
21. 8:30 am (16b)
Parker Buck
IND
/
Belmont University
Tyler Hillyer
IND
/
Morehead State
Jacob Poore
IND
/
Northern Kentucky
Austin Jackson
IND
/
Samford
20. 8:30 am (15)
Sameer Qader
/
Longwood
Thomas DeMarco
/
Morehead State
Logan Gamm
/
Northern Kentucky
Ashton Nix
/
Samford
19. 8:30 am (14)
Jordan Boulton
/
Longwood
Nick Wilkins
/
Morehead State
Jackson Frame
/
Northern Kentucky
Ivan Truss
/
Samford
18. 8:30 am (13)
Adam Szwed
/
Longwood
Matt Cholod
/
Morehead State
Matt Wetherill
/
Northern Kentucky
Zach Hughes
/
Samford
17. 8:30 am (12a)
Clayton Forren
/
Longwood
Will Branham
/
Morehead State
Jacob Brinker
/
Northern Kentucky
Garrett Moores
/
Samford
16. 8:30 am (12b)
Nick Contini
/
Longwood
Logan Hogge
/
Morehead State
Clayton Portz
/
Northern Kentucky
Robert Adams
/
Samford
15. 8:30 am (11)
Brendan Keating
/
Dayton
Ben Sattler
/
Ohio
Thomas Lydic
/
Youngstown State
Austin Sipe
/
Wright State
14. 8:30 am (10a)
Phillip Johnson
/
Dayton
Mike Engelman
/
Ohio
Steven Sveda
/
Youngstown State
Chris Rossi
/
Wright State
13. 8:30 am (10b)
Thomas Goss
/
Dayton
Ty Herriott
/
Ohio
Bill Gaffney
/
Youngstown State
Cody Nickson
/
Wright State
12. 8:30 am (9a)
Tripp French
/
Dayton
Grant Engel
/
Ohio
Brandon Pluchinsky
/
Youngstown State
Conner Lash
/
Wright State
11. 8:30 am (9b)
Nick Paxson
/
Dayton
Peyton White
/
Ohio
Dennis DJ Holub
/
Youngstown State
Ryan Wenzler
/
Wright State
10. 8:30 am (8)
Logan Matthews
/
Belmont University
Blake Prince
/
Cleveland State
Ben Wanichek
/
Richmond
TaeWan Lee
/
West Virginia
9. 8:30 am (7)
Noah Trenkler
/
Belmont University
Paul Minko
/
Cleveland State
JD Sanderson
/
Richmond
Jon Ransone
/
West Virginia
8. 8:30 am (6)
Daniel Booker
/
Belmont University
Patrick Luth
/
Cleveland State
Keegan Hoff
/
Richmond
Alan Cooke
/
West Virginia
7. 8:30 am (5)
Scott Barnhart
/
Belmont University
Joey Krecic
/
Cleveland State
David Germann
/
Richmond
Easton Renwick
/
West Virginia
6. 8:30 am (4)
Ashton Van Horne
/
Belmont University
Mitchell Moore
/
Cleveland State
Matt Lowe
/
Richmond
Max Sear
/
West Virginia
5. 8:30 am (3)
Mitchell Kontak
/
Bowling Green
Daniel DeLuca
/
Eastern Kentucky
Jake Appleby
/
Marshall University
Gage Ihrig
/
Wichita State
4. 8:30 am (2a)
Cameron Michalak
/
Bowling Green
Erik Lindwall
/
Eastern Kentucky
Davey Jude
/
Marshall University
Conrad Walcher
/
Wichita State
3. 8:30 am (2b)
Brett Rinker
/
Bowling Green
Noah Combs
/
Eastern Kentucky
Andy Bott
/
Marshall University
Jacob Bishop
/
Wichita State
2. 8:30 am (1a)
Pablo Heredia Iglesias
/
Bowling Green
Travis Rose
/
Eastern Kentucky
Alex Weiss
/
Marshall University
Max Mason
/
Wichita State
1. 8:30 am (1b)
Jose Narro
/
Bowling Green
Will Sallee
/
Eastern Kentucky
Clark Robinson
/
Marshall University
Grant Bennett
/
Wichita State